FOSS
FOSS

Vacancies at FOSS

Senior Assay Developer/ Szenior Assay Fejlesztő

Published: 2019-01-17
Department
Soft Flow
Ürögi Fasor 2/A
7634  Pécs

Contact
Adrienn Lajkó
+36 20 449 35 11

Country
Hungary

Researcher – Senior Assay Developer

Primary tasks

  • Developing and validating multiplex kits and processes for food safety applications.
  • Designing, performing and evaluating flow cytometry and ELISA based experiments.
  • Developing and optimizing other immunoassay based tests.
  • Collaborating with different R&D teams of the company.
  • Adhering to ISO-9001:2015 and participating in creating and maintaining related documents.
  • Transferring developed methods to the production department.
  • Active participation in research grant applications, project coordination, report writing and preparing publications.
  • Following current scientific trends and technologies.

Qualification and Experience:

  • BSc or MSc (biotechnology, chemist or related field).
  • At least 3 years proven experience in immunoassay development.
  • Good communication skills in English (written and verbal), Hungarian knowledge is a plus.
  • Hands on experience in flow cytometry and ELISA.
  • Several years of experience in experiment design is preferred.
  • Knowledge of different statistical concepts.

Preferred competences:

  • PhD degree is a plus.
  • High level English knowledge is a plus.

Personal skills

  • Demonstrated experience in established problem-solving techniques.
  • Willingness and ability to collaborate with and influence other individuals and groups in a positive, team-based environment.
  • Ability to work independently where necessary
  • Attention to detail and work with a sense of urgency and have the ability to be  impartial and objective, keeping deadlines.
  • Flexibility

We offer

  • Participation  in international projects
  • A  challenging and varied job
  • Continuous learning and development opportunities
  • Accommodation /lodgings provided for 3 months in case of relocation

Kutató – Szenior assay fejlesztő

Elsődleges feladatok

  • Élelmiszerbiztonsági kitek, multiplex kitek fejlesztése, validálása, termékké fejlesztése.
  • Áramlási citometriai és ELISA alapú kísérletek tervezése, kivitelezése és értékelése.
  • Egyéb immuno-assay alapú vizsgálatok fejlesztése és optimalizálása.
  • Együttműködés a vállalat többi K+F csoportjával.
  • ISO 9001:2015 minőségbiztosítási előírások szerinti munkavégzés, és kapcsolódó dokumentumok készítése.
  • A kifejlesztett technológiák és alkalmazások átvitele a termelési folyamatba.
  • Kutatási pályázatok, projektek, jelentések, kapcsolódó anyagok tervezésében, koordinálásában, megvalósításában és dokumentálásban, írásában, publikálásában való aktív részvétel.
  • Tudományos tendenciák és technológiák nyomon követése.

Képesítés és munkatapasztalat:

  • BSc vagy MSc (biotechnológus,  vegyész vagy egyéb releváns természettudományos végzettség).
  • Legalább 3 év immuno-assay fejlesztői tapasztalat.
  • Áramlási citometriai és/vagy ELISA módszerek gyakorlati ismerete.
  • Jó kommunikációs képesség magyarul és angolul.
  • Kísérletek  tervezésében és kiértékelésében szerzett több éves tapasztalat.
  • Tudományos statisztikai módszerek ismerete.

Előnyök:

  • PhD fokozat
  • Statisztikai koncepciók ismerete
  • Felsőfokú angol nyelvtudás

Személyes készségek

  • Problémamegoldó készség
  • Hajlandóság és alkalmasság csapatban történő munkavégzésre
  • Önálló munkavégzésre és tervezésre való képesség
  • Pontosság, részletekre odafigyelés, határidők szigorú betartása, objektív látásmód
  • Rugalmasság

Amit kínálunk

  • Nemzetközi projektekben való részvétel
  • Kihívásokkal teli, változatos munkakör
  • Folyamatos tanulási és fejlődési lehetőség
  • Költözés esetén 3 havi albérlet biztosítása

Apply for job as Senior Assay Developer/ Szenior Assay Fejlesztő in Soft Flow