FOSS
FOSS

Vacancies

Researcher/ Kutató

Published: 2017-12-05
Department
Soft Flow
Ürögi Fasor 2/A
7634  Pécs

Contact
Palik Adrienn
+36 72891888

Country
Hungary

Position Summary

The candidate will be expected to develop novel immunoassays, functional assays, enzyme assays and/or molecular assays using a variety of formats (including lateral flow devices).

Roles and Responsibilities

  • Conduct research and development of biochemical assays (including immunoassays, functional, enzymatic and molecular assays, lateral flow and microtiter plate assays) on microfluidic devices
  • Researching and developing markers, reagents, formulations and processes
  • Solving technical issues through experiments and networking
  • Work with cross-disciplinary teams to support the implementation of assays and biochemical processes on the microfluidic platform.
  • Manage collaborative projects with academic institutions and industry partners
  • Assist with the transition of research results to produce mature and manufacturable products

Qualifications and Requirements

  • BSc (MSc is desired but not required) in Chemistry, Biochemistry, Biophysics, bioengineering or related field
  • 1-2 years of laboratory experience, preferably in immunoassay and/or enzyme assay development
  • Curiosity and critical thinking strengths to explore new ideas and troubleshoot experimental challenges
  • Flexibility to handle changing priorities and deadlines while maintaining a high quality of work
  • Ability to work with minimal supervision to carry out assigned tasks in a timely manner
  • Good communication skills in English
  • Previous experience taking products from concept to commercialization

Our offer

  • Participation in international projects
  • A challenging and varied job
  • Continuous learning and development opportunities
  • Accommodation / lodgings provided for 3 months in case of moving

Application

Send your application using the link below.

In case you wish to know more about the position you are welcome to contact Adrienn Palik, HR Consultant on the following phone number +36 20 293 6339.

All applications for vacant positions will be welcomed and considered on the relative merits of the applicant against the role profile for the position regardless of race, nationality, ethnic origin, gender, sexual orientation, marital status, disability, family status, age, or religion.

Soft Flow

The company “Soft Flow” was founded in the USA in 1988 and moved to Hungary in 1992. Soft Flow is the leading biotechnology company in the fields of flow cytometry and food/feed safety with 20 years of experience in R&D and cooperation with the market leaders in the flow cytometry and also in the food/feed safety industry. Soft flow is placed in Pécs and employs over 20 highly qualified staff - and is growing steadily (Read more on www.softflow.hu).

In 2016, Soft Flow was bought by FOSS. FOSS is a Danish owned company and is known throughout the world for efficient, analytical solutions that help to improve both food quality and safety in the global food market.

FOSS employs more than 1400 people working all over the world. The analytical instruments are marketed and sold through a global network of sales subsidiaries in 28 countries and by more than 75 dedicated distributors spread over Europe, North, South and Central America, Africa, Asia, and Australia.

Kutató

Az állás rövid ismertetése

Újszerű immunoassay eljárások kifejlesztése funkcionális vizsgálatok, enzimvizsgálatok és / vagy molekuláris vizsgálatok különböző formátumok felhasználásával (beleértve a laterális áramlás elvén alapuló eszközöket).

A munkatárs feladatai

  • Konjugációs módszerek, különféle makromolekulák (antitestek, fehérjék, nukleinsavak, stb.) szilárdfázisú hordozókra történő felkötésének optimalizálása és rutinszerű alkalmazása
  • Új termékek fejlesztése a megvalósíthatóságtól a gyártásig
  • Élelmiszerbiztonsági kitek, immunkromatográfiás assay (lateral flow), multiplex mikroanalitikai, sejtanalitikai eljárások és kitek fejlesztése, validálása, termékké fejlesztése
  • Bioanalitikai módszerek (ELISA; Áramlási citometria) fejlesztése, validálása
  • ISO-9001:2008 és GLP (Good Laboratory Practice) minőségbiztosítási előírások szerinti munkavégzés, GLP dokumentumok, standard operációs protokollok készítése
  • Külső és belső kutató munkatársakkal való hatékony együttműködés

Elvárások:

  • Főiskolai szintű (BSc) – MSc vagy PhD fokozat előny, de nem követelmény – vegyész, biomérnök, orvos, biológus vagy fizikus vagy más kapcsolódó területen szerzett fokozat
  • 1-2 éves laboratóriumi tapasztalat, lehetőleg immunoassay és / vagy enzimvizsgálat fejlesztése terén
  • Rugalmasság, megbízhatóság, terhelhetőség
  • Csapatjátékos
  • Jó kommunikációs készség angolul – írásban és szóban egyaránt

Amit kínálunk:

  • Nemzetközi projektekben való részvétel
  • Kihívásokkal teli, változatos munkakör
  • Folyamatos tanulási és fejlődési lehetőség
  • Költözés esetén 3 havi szállást biztosítunk

Soft Flow

Cégünk 1988-ban alakult Minneapolisban, 1992-ben Magyarországra, Pécsre költözött. Jelenleg 100%-ban a FOSS Analytical dán biotechnológiai cég tulajdona, mely világelső azon analitikai eszközök előállításában, melyek a globális élelmiszer- és mezőgazdasági ágazatban, ezen belül is elsősorban a tej-, gabona-, takarmány-, hús- és bortermelésben kerülnek felhasználásra.

A FOSS vállalat több mint 1400 alkalmazottal dolgozik a világ különböző részein. Az analitikai műszerek forgalmazása és értékesítése a vállalat globális hálózatán keresztül 28 országban található értékesítési leányvállalat és több mint 75 dedikált disztribútor közreműködésével történik Európában, Észak, Dél-és Közép-Amerikában, Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában.

A Soft Flow élvonalbeli biotechnológiai cégnek számít az áramlási citometria, valamint az élelmiszer- és takarmánybiztonság szektorán belül. A vállalat húsz év tapasztalattal rendelkezik a kutatás-fejlesztésben, és hasonló távlatokra tekinthet vissza az áramlási citometriában, valamint az élelmiszer- és takarmánybiztonság területén tevékenykedő piacvezető cégekkel megvalósított együttműködés terén.

Bővebb információért látogasson el weboldalainkra: www.softflow.hu

Apply for job as Researcher/ Kutató in Soft Flow