FOSS
FOSS

Vacancies

Immunologist/ Immunológus

Published: 2017-08-24
Department
Soft flow
Ürögi Fasor 2/A
7634  Pécs

Contact
Palik Adrienn
+36 72891888

Country
Hungary

Immunologist

We are looking for an Immunologist to join our growing team at Soft Flow in Pecs.

The tasks of the employee:

  • Implementation of related cell biological and immunological tasks
  • Active involvement in the company's antibody development projects, supporting running method development
  • Application of mono and polyclonal antibody development technologies, optimization of existing procedures, adaptation of new methods
  • Production, purification and functional characterization of in vitro and / or in vivo antibodies, as needed, using functional immunoassay techniques
  • Design and implementation of relevant laboratory experiments, or even controlling / supervising processes independently
  • Drawing conclusions, direct determination (of the directions) of further processes / outputs
  • Supporting the company’s other cell biology (cell and tissue culture, histochemistry, immunocytochemistry, etc.) tasks as needed

What is expected of the candidates:

  • University-level biologist (MSc), bioengineer (MSc) or physician (MD - with professional education / knowledge in cell biology, immunology and / or biotechnology)
  • Work experience in a research center/ in the field of immunology / cell biology (preferably abroad as well)
  • English language proficiency, publication practice (PhD gained in related fields is an advantage)
  • Experience in cell and tissue culture as well as in sterile work environment, knowledge and confident use of hybridoma and monoclonal antibody development methods
  • Knowledge of immunoassay procedures and related measuring instruments
  • Animal house experience (mainly rodents), implementation of specific and other standard tasks and interventions
  • User-level IT skills
  • Advanced problem-solving skills, ability to work independently, precision
  • Creativity and ability to work as a team member, able to cope with heavy workloads
  • Category B driving license

 We offer:

  • Participation in international projects
  • A challenging and varied job
  • Continuous learning and development opportunities
  • Accommodation / lodgings provided for 3 months in case of moving
  • Competitive salary and benefits

Application

Send your application using the link below.

All applications for vacant positions will be welcomed and considered on the relative merits of the applicant against the role profile for the position regardless of race, nationality, ethnic origin, gender, sexual orientation, marital status, disability, family status, age, or religion.

Soft Flow

The company “Soft Flow” was founded in the USA in 1988 and moved to Hungary in 1992. Soft Flow is the leading biotechnology company in the fields of flow cytometry and food/feed safety with 20 years of experience in R&D and cooperation with the market leaders in the flow cytometry and also in the food/feed safety industry. Soft flow is placed in Pécs and employs over 20 highly qualified staff - and is growing steadily (Read more on www.softflow.hu).

In 2016, Soft Flow was bought by FOSS. FOSS is a Danish owned company and is known throughout the world for efficient, analytical solutions that help to improve both food quality and safety in the global food market.

FOSS employs more than 1400 people working all over the world. The analytical instruments are marketed and sold through a global network of sales subsidiaries in 28 countries and by more than 75 dedicated distributors spread over Europe, North, South and Central America, Africa, Asia, and Australia.

Immunológus

Folyamatosan bővülő sikeres magyarországi csapatunkba keresünk munkatársat Immunológus pozícióba:

A munkatárs feladatai

  • Kapcsolódó sejtbiológiai és immunológiai feladatok megvalósítása
  • Aktív szerepvállalás a cég ellenanyag fejlesztési projektjeiben, a futó módszerfejlesztések támogatása
  • Mono- és poliklonális ellenanyag fejlesztési technológiák alkalmazása, meglévő eljárások optimalizálása, új módszerek adaptálása
  • Ellenanyagok szükség szerinti in vitro és/vagy in vivo gyártása, tisztítása, funkcionális jellemzése immunoassay technikák felhasználásával
  • Vonatkozó laboratóriumi kísérletek tervezése, végrehajtása, vagy akár a folyamatok önálló ellenőrzése/felügyelete
  • Következtetések levonása, a további folyamatok/kimenetek (irányának) közvetlen meghatározása
  • A cég egyéb sejtbiológiai (sejt és szövettenyésztés, hisztokémia, immuncitokémia, stb.) feladatainak szükség szerinti támogatása

A jelöltekkel szemben támasztott elvárások:

  • Egyetemi szintű biológus, biomérnök vagy orvos (sejtbiológiai, immunológiai és/vagy biotechnológiai/ szakirányú végzettséggel/ismeretekkel)
  • Immunológiai/sejtbiológiai területen/kutatóhelyen szerzett (lehetőleg külföldi is) munkatapasztalat
  • Angol nyelvtudás, publikációs gyakorlat (kapcsolódó szakterületen szerzett PhD előny)
  • Sejt és szövettenyésztésben, steril munkavégzésben szerzett gyakorlat, hybridoma és monoklonális ellenanyag fejlesztés módszerek ismerete, magabiztos alkalmazása.
  • Immunoassay eljárások és kapcsolódó mérőműszerek ismerete
  • Állatházi ismeretek (elsősorban rágcsálók), specifikus és egyéb standard feladatok, beavatkozások megvalósítása
  • Felhasználói szintű számítástechnikai ismeretek
  • Fejlett problémamegoldó képesség, önálló munkára való képesség, precizitás
  • Kreativitás és csapatmunkára való képesség, nagyfokú terhelhetőség
  • B kategóriás jogosítvány

Amit kínálunk:

  • Nemzetközi projektekben való részvétel
  • Versenyképes jövedelem és juttatások
  • Kihívásokkal teli, változatos munkakör
  • Folyamatos tanulási és fejlődési lehetőség
  • Költözés esetén 3 havi albérlet biztosítása

Soft Flow

Cégünk 1988-ban alakult Minneapolisban, 1992-ben Magyarországra, Pécsre költözött. Jelenleg 100%-ban a FOSS Analytical dán biotechnológiai cég tulajdona, mely világelső azon analitikai eszközök előállításában, melyek a globális élelmiszer- és mezőgazdasági ágazatban, ezen belül is elsősorban a tej-, gabona-, takarmány-, hús- és bortermelésben kerülnek felhasználásra.

A FOSS vállalat több mint 1400 alkalmazottal dolgozik a világ különböző részein. Az analitikai műszerek forgalmazása és értékesítése a vállalat globális hálózatán keresztül 28 országban található értékesítési leányvállalat és több mint 75 dedikált disztribútor közreműködésével történik Európában, Észak, Dél-és Közép-Amerikában, Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában.

A Soft Flow élvonalbeli biotechnológiai cégnek számít az áramlási citometria, valamint az élelmiszer- és takarmánybiztonság szektorán belül. A vállalat húsz év tapasztalattal rendelkezik a kutatás-fejlesztésben, és hasonló távlatokra tekinthet vissza az áramlási citometriában, valamint az élelmiszer- és takarmánybiztonság területén tevékenykedő piacvezető cégekkel megvalósított együttműködés terén.

Bővebb információért látogasson el weboldalainkra: www.softflow.hu; www.foss.dk

Apply for job as Immunologist/ Immunológus in Soft flow